Етика консеквенціалізму та утилітаризму

Etica2Консеквенціалізм відноситься до моральних теорій, які вважають, що наслідки тої чи іншої дії є основою для будь-якого дійсного морального судження. Таким чином, з точки зору консеквенциалізму, морально правильна дія це та, яка слугує хорошими результатами, або наслідками. Ця точка зору часто виражається в афоризмі «мета виправдовує засоби».

Термін » консеквенціалізма » був придуманий Маргарет Анскомбом в своєму есе «Сучасна моральна філософія» в 1958 році, щоб описати те, що вона побачила, як центральні похибки певних моральних теорій, таких, як ті , що запропоновали Мілль і Сіджвік. З того часу, цей термін став загальноприйнятим в англійській мові етичної теорії.

Визначальною рисою консеквеціалізму моральних теорій є вага відповідних наслідків в оцінці правильності та неправильності дій. В консеквеціалізмі теорій, наслідки дії або правила зазвичай переважують інші міркуванні. Крім цього , є мало , того , що може однозначно розповісти про консеквенціалізм.

Які наслідки вважаються хорошими наслідками ?
Хто є основним бенефіціаром моральної дії ?
Як наслідки потрібно судити і хто їх судить ?

Один із способів це розділити різні концепції. Можна по видам наслідків, які відносятьсяться до найбільш важливих, тобто , наслідки які рахують як хороші. Згідно з утилітаризмом, правильно діє той, що призводить до збільшення позитивного ефекту, а краще дія та , яка приводить в дію для збільшення цього числа. Тісно пов’язана є консеквенціалізм , відповідно до якого повне, тобто розквіт життя, який може або не може бути таким ж, щоб насолоджуватись з величезним задоволенням, це і є кінцевою метою.

Точно так само, можна було б прийняти естетичний консеквенціалізм , в якому кінцева мета полягає в підготовці до прекрасного. Тим не менш, можна було б виправити на непсихологічних товарів як до такого ж відповідного ефекту. Таким чином, можна було б продовжити збільшення матеріальної рівності або політичної волі, а не щось на зразок більш ефемерного «задоволення». Ця теорія фокусується на одному блазі чи багатстві, конфліктах і напруженості у відношенні між різними правильним положеннями справ слід очікувати що вони так , чи іначе підлягають вироку.

Утилітаризм є етичною теорією, що стверджує, належним чином дій є той, який максимізує позитивний ефект, такі як «щастя», «добробут», або життєвих дій відповідно до особистих переваг. Джеремі Бентам і Джон Стюарт Мілль були прихильниками цієї думки. У фрагменті про уряд Бентам каже: «це найбільше щастя найбільшого числа, що є мірою добра і зла», і описує це як фундаментальну аксіому.

В введення в принципах моралі і законодавства він говорить про «принципі корисності», але пізніше воліє «найбільшу принцип щастя». утилітаризму є парадигматичний приклад теорії моралі консеквенціалізму. Ця форма утилітаризму показує, що важливо те, повний позитивний ефект всіх, а не тільки одиної людини. Джон Стюарт Мілль, в його експозиції утилітаризму, запропонував ієрархію задоволень, а це означає, що гонитва за певними видами задоволення більш високо цінується, ніж гонитва за іншими задоволеннями.Ще одним яскравим прихильником утилітаризму є філософ Сем Харріс,

Є два типи утилітаризму, діючий утилітаризм і правительський утилітаризм. В акті утилітаризму принцип корисності застосовується безпосередньо до кожного альтернативного акту в ситуації вибору. Право акт пізніше визначається як той, який приносить більше кращих результатів. В правилах утилітаризму принцип корисності використовується для визначення обґрунтованості правил поведінки(моральні принципи). Як правило, обіцянки встановлюються дивлячись на наслідки такого світу, в який люди увірвалися по власній волі Правильне і неправильне потім визначається дотриманням чи порушення цих правил.

На думку Мілля,нам потрібно дотримуватись цих вимог ,тобото, дотримання чи порушення правил ,але оцінка вчинків має бути неупередженною. Одні вчинки мають оцінюватись за одними критеріями , власними якостями , вигляд морального обличчя не потрібно приймати до уваги , за вчинками не потрібно оцінювати характер людини.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.