Архив рубрики: Етика та наука

Етика та наука — цей розділ присвячений академічним, науковим та навчальним питанням. У ньому описуються питання етики як галузі знань, демонструються етичні аспекти наукової, навчальної та дослідницької діяльності.

Моральні аспекти націоналізму Д.Донцова

dmytro-dontsov1У політичній думці твори Д. Донцова належать до націоналістичної течії. Серед його основних творів, зокрема такі: “Підстави нашої ” , Націоналізм , “доба і література ” , “Туга за героїчним ”, “Від містики політики ” , Незримі скрижалі Кобзаря , “Клич доби ”. Тут простежується еволюція його поглядів, процес формування нових теорій (еліти, державства, політичної соціалізації молоді), світоглядних позицій чинного націоналізму, переважно на політико-психологічній джерельній базі.

В одній з перших своїх праць “Підстави нашої політики ” Д. Донцов проаналізував конфліктне Читать далее

Нікомахова етика Арістотеля

aristoНікомахова етика — це твір Аристотеля, в якому він розглядає питання про чесноти та моральний характер людини. Твір складається із десяти книжок.

Достовірно не відомо чому книга має саме таку назву.

У першій книзі визначається область, предмет і метод дослідження: людина є суспільною, і її поведінка визначається політикою. До цієї сфери Аристотель відносив і мораль. За Аристотелем, будь-яка людська дія має на меті якесь Благо. Складним автору здається те, Читать далее

Етика психіатра та психолога

psihНа сьогодні існує безліч професій . Ці професії претендують на формування власних моральних кодексів . Бо кожна людська діяльність не повинна відходити від моралі .

Насамперед слід визначити, що таке професійна етика. Етичний словник визначає професійну етику як вчення про Читать далее

Морально-етична система кініків

kinikiКініки-одні з представників сократичної школи. Назва,вірогідно, пов’язана з засновником кінікізму Антисфеном, який навчався, а згодом викладав у гімназії для малозабезпечених дітей, яка мала назву Кіносарг.

Або ж назва пов’язано з грецьким словом «кіон -собака», адже саме такий спосіб життя вели кініки — настільки обмежували Читать далее

Етико-філософські ідеї О. Кульчицького

KulchinskiyОлександр Кульчицький — український філософ, культурно-освітній та громадський діяч української діаспори. Олександр Юліанович Кульчицький народився восьмого лютого 1895 р. в місті Скалат на Тернопільщині.

О. Кульчицький, розглядаючи різні визначення філософії, надавав їм, як універсальне світоглядне знання. На думку філософа, філософське знання урегульоване на осягнення сутності буття та загальності, а мета цього філософського мислення є охоплення «поза явищної » суті світу, що полягає в прагненні знайти під зовнішньою маскою природи Читать далее

Морально-етичний аналіз гороскопу

ZodiacТема гороскопу у сучасному суспільстві є спірною. Суперечки розгортаються як на науковому рівні, так і в повсякденному житті. У багатьох людей виникають сумніви щодо можливості передбачення долі. Проте не варто забувати також про імена людей чиї передбачення виявилися достовірними. Наприклад: Птолемей та Беруні, Ернст Крафт і Вальтер Кох та багато інших. Кожна людина мабуть чула про передбачення Нострадамуса, які й досі залишаються загадкою для усіх.

Гороскоп – це найпоширеніша форма вияву астрології. Одні люди сприймають його як забавку, інші ж керуються передбаченнями навіть у прийнятті важливих рішень.

За час обернення Землі навколо Сонця, наша планета проходить пояс Зодіаку. Він у свою чергу включає 12 знаків: Овен, Телець, Близнюки, Рак, Лев, Діва, Терези, Скорпіон, Стрілець, Козеріг, Водолій, Риби. У кожного знаку зодіаку є своя планета, яка ним керує.

Гороскоп відображає схематичне розташування Місяця, Сонця та планет в момент зачаття або народження людини. Він дає нам змогу дізнатися більше про риси характеру, творчі здібності та події, що можуть трапитися на протязі всього життя. Проте гороскоп ніколи не може нам дати точних прогнозів, кожна людина своїми думками та вчинками, сама визначає свою долю.

Виділяють багато видів гороскопів. Наприклад :

1. Натальний гороскоп (визначає природжені здібності, схильності та можливості людини).
2. Хорарний гороскоп (будується як відповідь на поставлене запитання).
3. Кармічний гороскоп (розповідає про вплив карми на долю людини).
4. Мунданний гороскоп ( пов’язаний з великими політичними та державними подіями).
5. Гороскоп сумісності (використовується для характеристики відносин між людьми).

Також виділяють індивідуальні гороскопи та гороскопи для кожного знаку зодіаку. Перші є більш точними, тому що будуються для кожної людини окремо. Вони допомагають зрозуміти себе та відповісти на хвилюючі запитання, допомогти прийняти правильне у складних ситуаціях. А гороскопи для конкретного знаку зодіаку створенні таким чином, щоб передбачувані події могли статися із вірогідністю у 50%. Тому що люди, які народилися з різницею навіть у секунди мають різні долі та характеристики. У другому випадку доречно враховувати ще й те, що людина прочитавши свій гороскоп, невільно може налаштовувати себе на певній сценарій розвитку подій.

Проте багато наукових товариств спростовує значення астрології як науки, а також і значення самого гороскопу. Це пояснюється тим, що при інтерпретації небесних символів більшою мірою використовується суб’єктивний погляд астролога. Що він у своїй роботі покладається тільки на інтуїцію. Однак небесні тіла безумовно мають вплив на людину. Наприклад, Місяць разом з деякими метеорологічними факторами має вплив на настрій та самопочуття людини.

Після проведення багатьох досліджень було спростовано багато гіпотез висунутих астрологами. Наприклад, вчені показавши емпіричні дані спростували думку про те, що людям народженим під одним знаком зодіаку будуть властиві однакові риси характеру та схожість пріоритетів в обранні професії.

На думку психологів знання і віра в гороскоп, особливо поганий, може негативно вплинути на психіку та навіть здоров’я людини.

Непомітним не може й бути те, як розпливчато було написано багато передбачень. Навіть сам Нострадамус казав, що його проротства виглядають досить нечітко. Проте він вказував, що просто не хоче розголошувати точні дати.

Церква також ще з часів свого створення вороже ставилася до астрології та гороскопу. Стверджуючи що він не має нічого спільного з наукою та науковими методами. Гороскоп сприймається як марновірство. А однією із функцій церкви є боротьба із забобонами. Віра у передбачення майбутнього може розцінюватися навіть як окультизм. Церква вказує що на долю людини може впливати лише Бог.

Святий Августин говорив що усі передбачення, в тому числі і правдиві, були написані під впливом нечистих духів, та створенні для обману людей. Він вказував на те, що крім самої людини на її волю та думки нічого впливати не може, зірки не можуть вказувати на прийняття рішень.

Церква вчить тому, що люди повинні цілком віддаватися в руки Бога щодо свого майбутнього і беззаперечно відмовитися від бажання дізнатися свою долю. І зазначає, що до гороскопів звертаються тільки глибоко невіруючі люди.

Астрологія та зокрема гороскопи стали дуже популярними у сучасному житті. Через сповіщення на засобах масової інформації, гороскопи зацікавлюють все більше людей. Суспільству подобається перспектива трохи заглянути у своє майбутнє, наприклад запобігти прийняттю хибних рішень. А астрологи саме через ці бажання намагаються вплинути на людей.

Тож, існує велика кількість різних гороскопів. Чи вірити і прислуховуватись до них, кожна людина повинна вирішити для себе сама. Але потрібно не забувати, що все ж таки ми самі будуємо свою долю. Той хто завжди налаштований на успіх, обов’язково досягне його. А ось сумнів провокує невдачу.

Етико-філософські погляди Дмитра Донцова

dmytro-dontsov1Дмитро Донцов надзвичайно цікава постать в українській історії. Ставлення до цієї людини булу дуже неоднозначне. Одні вважали Донцова людиною, яка реалізувала мрії українців на розбудову своєї держави. Інші ж ставилися до нього зовсім інакше — вважали українським фашистом, русофобом та навіть психічно неврівноваженою людиною. Дмитра Донцова часто критикували за його погляди, ідеї та творчість, які формувалися під впливом різних філософів, таких як Г. Сковорода, Ф. Ніцше, Платон, І. Кант та інші.

Принцип волі – основа філософія Дмитра Донцова. Читать далее

Моральний ідеал

terezaСухомлинський зазначав: «Ідеал людської краси — це водночас ідеал моральності. Любові до людей — це твоя моральна серцевина», бо ж «ідеал» — приклад досконалості та доповнення індивідуальності кожної людини.

Моральний ідеал – це образ бездоганного, що відноситься до майбутнього, об’єктивно не існуючого на даний час. Читать далее

Постать Сократа в історії становлення європейської етики

socratСократ є основним і найпершим в європейській історії моралістом і просвітителем. Він розглядав предмет як мораль людського існування. У філософії предметом вже стала змістова цінність життя: про питання користі та блага, доброти і зла, честі і щастя. На думку Сократа, культурна і просвітницька діяльність була спрямована на саме вдосконалення особистості людини. Тому Сократ, в історії етики конкретизує саме «мораль». Він не відриває від моралі різноманітність її діяльності індивідів (сімейного, цивільного, військового, індивідуального і тілесного), а вбачає уній змістовий початок буття Читать далее

Моральний вибір, негативна і позитивна свобода

Free1У кожної людини в житті дуже часто складаються ситуації, коли важко об’єктивно оцінити або прийняти правильне рішення, при цьому знаючи, що воно може нашкодити комусь.

Багато ситуацій ставлять людину перед проблемним вибором поступитися чимось, що є дуже цінним для нього, необхідним, Читать далее