Поняття “табу” в етиці

tabu1Моральні норми, що існують серед людського суспільства, регулюють життя та вчинки людини, зобов’язуючи її діяти так, щоб не завдати шкоди оточуючим. Такі негативні якості людини як заздрість, злоба, жадібність – це не порушення закону, а порушення норм моралі. І стародавні поняття про «табу» значно допомагають в процесі формування моральності людської особи, допомагаючи їй залишатися людиною не зважаючи на всі несприятливі обставини.

Що таке «табу» в класичному розумінні цього слова? Вільна енциклопедія «Вікіпедія» так пояснює значення цього поняття : «табу – нещадна заборона на людські вчинки , порушення якої неодмінно викличе страшне покарання». Саме неодмінність покарання є ключовою. Вперше принципи табу виникли в первісному суспільстві.

Системи табу в первісному суспільстві значно полегшували проблеми виховання. Навіщо довго і нудно пояснювати, чому треба поводити себе так, а не інакше; роботи так, а не по іншому, без всяких гарантій, що бажаний результат буде досягнуто. Адже достатньо було вказати людині, що ті чи інші дії — табу і містичний страх назавжди закарбує це в пам’?яті, не дозволяючи порушити наказ.

Найбільш хитрі і кмітливі особи первісних общин швидко зрозуміли, що бути знавцем , так би мовити «законодавцем моди» в питаннях табу – надзвичайно вигідно і приносить непогані дивіденди , які значно полегшують життя і звеличують над іншими людьми. Тому система табу не завжди виконувала «прогресивну» роль в історії людства, а часто ставала на заваді новим відкриттям, що полегшували існування. Як приклад, можна навести накладання табу на видобування вогню, на користування різними побутовими предметами. Проте все ж табу приносили значно більше користі ніж зла .

Перш за все це стосувалося здоров’я членів общини, оберігаючи їх від тяжких хвороб та епідемій, що могли винищити всіх людей. Часто принципи табу допомагали уникнути кровопролиття і каліцтва в найрізноманітніших сварках,що повсякчас виникали в стосунках між одноплемінниками.

Саме ці первісні табу в своїй більшості і являються тим фундаментом, на якому базується сучасна мораль людини. Саме вони допомогли первісним людям стати «хомо сапієнсом» — «людиною розумною». Саме на них базуються основні принципи усіх релігій світу.

Виходячи з усього вищесказаного, в сучасної людини може виникнути питання: « які табу можуть існувати в наш час, в 21 сторіччі»? Адже зараз повсюди править закон. Всі дії і вчинки регламентуються різними юридичними кодексами. Але , якщо задуматися над даним питанням , то можна з подивом прийти до думки, що наше життя і наші вчинки до цього часу залишаються достатньо табуйовані . Хоча ці табу залежать від багатьох різних чинників.

Те , що в одній соціальній групі вважається «табу», те в іншій – звичайна буденна поведінка. Наприклад , неможливо уявити щоб банкір жив в каналізаційному колекторі , тоді як тисячі безхатьків вважають це за буденне явище .

Вік людини теж накладає свої табу. Сивочолий професор ніколи не зможе собі дозволити поведінку і лексику молодого тінейджера. В свою чергу серед молоді в наш час також існує величезна кількість табу. Різні молодіжні культури вимагають відповідних правил поведінки. Особливо це стосується музикальних уподобань. Так склалося,що музика займає величезну нішу в свідомості сучасної молодої людини. Панки, рокери, готи, емо — у кожної групи свої табу. Рокер нізащо не буде слухати так звану «попсу», а гот за жодних обставин не вдягне одяг,не властивий його оточенню.

Національність людини в великій мірі відграє свою роль в питаннях «табу». Адже молода мусульманка з Близького Сходу ніколи не дозволить собі позагорати на пляжі в бікіні , а мільйони європейських жінок не побачать в цьому нічого осудного. Хоч в даному прикладі звичайно головними є релігійні мотиви , бо релігія — це одна з найбільших творців найрізноманітніших «табу».

Навіть гендерні відмінності містять свої табу. Адже справжній чоловік, на відміну від жінки ,не повинен привселюдно проявляти свої емоції. В свою чергу подружня зрада жінки викликає набагато більший осуд суспільства, ніж такий самий вчинок чоловіка.

Цікаво, що навіть склад характеру людини теж накладає різні «табу» на його поведінку. Адже добра , з веселою вдачею людина ніколи не дозволить собі здійснити такий вчинок , який для злого і корисливого чоловіка не буде чимось надзвичайним.

Професійні табу також повсякчас зустрічаються в нашому житті. Цікаво те, що чим значимішою є професія в соціальній ієрархії, тим більша кількість табу в ній присутня.

Якщо взяти і уважно придивитись до проблеми стосунків між людьми ,то і тут ми побачимо величезну кількість табу. У кожної людини свої поняття про дружбу, любов, що сформувалися в процесі виховання самої людини. Але підлість, зрада — це завжди було і буде табу для справжньої дружби і любові.

З наведених вище прикладів видно, що всі табу , присутні в житті людини ,ніколи не суперечать законам суспільства,його етиці і моралі, а скоріше доповнюють їх. В процесі свого розвитку людство трансформувало різні частини табу в різноманітні уявлення про життєві цінності,норми поведінки,мораль і етику,правові засади і релігію. Сталося це не одразу. Кожен історичний проміжок накладав свої відмінності і доповнення.

Своє бачення морально-етичних проблем людство відшліфовувало в залежності від історичних, природних, економічних обставин. Ті табу, що вважалися непорушними в часи мирного співіснування між народами, в військовий час набували значних трансформацій. Вбивство людини, що вважалося основним табу серед всього людства, за воєнних обставин відходило на другий план, те ж саме можна сказати про факти крадіжок за часів голодомору.

Фігурально висловлюючись табу — це такі прикордонні стовпчики, що обмежують дії і бажання людини, не дозволяючи їй виходити за межі людської моралі.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.