Моральні принципи

etica-pohodgennyaМоральні принципи формуються за допомогою багатьох факторів, таких як: матеріальна забезпеченість , виховання, інтереси, коло спілкування, тощо.

Моральні принципи це:
— найголовніші елементи, форми в моральній системі;
— основний фундамент уявлення про загальну поведінку людини, на фоні якого базуються основні, найголовніші моральні норми;
— найважливіші принципи, завдяки яким та через які розкривається сутність моралі, загального колективізму та індивідуалізму.

Існує золоте правило моральності, яке формулє перші цивілізації незалежно одна від одної. Цей принцип можна зустріти серед висловів древніх мудреців: Будди, Конфуція, Фалеса, Мухаммеда, Христа. У загальному вигляді це правило формулюється так: «Роби по відношенню до інших так, як ти хотів би, щоб вони поступали по відношенню до тебе ». Це «золоте правило» натякає не на страх перед помстою, а саме на свої уявлення про добро і зло, а також нікого не поділяє на своїх і чужих, таким чином представляючи суспільство як сукупність рівних людей.

Існують універсальні моральні принципи крім конкретних моральних норм, таких, як «не вкради» або «будь милосердним» . Особливість універсальних моральних принципів полягає в тому, що вони мають більш загальні формули, з яких можна вивести всі інші конкретні норми.

В основному моральні принципи , а також її внутрішня краса , формується за допомогою виховання батьків. Ще у дитячому віці, приблизно чотирьох років, відбувається найактивніший період формування основних особистостей, рис характеру, які можуть у подальшому житті кардинально змінюватись. Але саме у цей період батькам варто розпочати виховання у дитини моральності, тобто вчити ставитись чемно до дорослих,поступатися місцем людям, допомагати батькам і близьким людям.

Моральні принципи, мають загальне значення і діють однаково для всіх людей незалежно від статі, можливостей, соціального становища чи іншого. Так, завдяки принципам та нормам моралі , регулюється процес спілкування між людьми. Також під час спілкування головне правильно вміти виражати свої думки,наміри так, щоб не образити співрозмовника , виявляти доброзичливість, повагу , ставитись до інтересів інших людей вище ніж до власних.

Так, наприклад, якщо точно знати, що людина працелюбна, що ця риса характеру невід’ємна для неї, то можна передбачити її реакцію, поведінку у певній або конкретній ситуаційній дії, так само у моральній нормі.

Але у наш час дуже тяжко дотримуватися усіх моральних норм у повсякденному спілкуванні, особливо для молодого покоління. Тому, що ми рідко замислюємося над своєю моральністю, над вчинками, над змістом життя та над проблемою стосунків між індивідами. Але не можна на такі проблемі затуляти очі і дивитися крізь «рожеві окуляри» , які приховують багато недоліків і ще більше проблем суспільства.

Так як, наше покоління активно розвивається, не боїться себе проявляти, конкретно знає чого хоче досягнути у житті. У наш час на розвиток моралі, моральних принципів, впливає багато позитивних та негативних факторів, а, особливо, іноземний вплив, культурний вплив, політичний та економічний. Через це, основна моральна проблема молоді – егоїзм. Другорядними недоліками можна назвати такі, як: неповага до старших, переоцінка себе (перебільшена самовпевненість), шкідливі звички. Але не правильно звинувачувати лише молодь в такій аморальності, адже і люди більш старшого віку також не завжди притримуються всіх моральних правил і норм стосовно інших.

В більшості випадків наша моральна поведінка та принципи залежить від середовища існування,тобто місця народження і подальшого проживання. Ми живемо, там де народились ,тому лишається лише пристосовуватись до вже існуючих умов.
Але навіть з такої ситуації є вихід.

Для покращення свого морального життя, моральності загалом, треба лише трошки постаратися: почати читати більше наукової, художньої, публіцистичної та іншої літератури; намагатися завжди відноситись до людей так , яким хочеш бачити ставлення інших до себе; ставитись поважно до всіх, не бути байдужим; допомагати малечі, не зважаючи на власні потреби; поважати людей престарілого віку, адже вони потребують нашої підтримки та уваги, також завжди долучатися до праці з батьками, адже саме вони нам подарували життя, виховували, навчали, піклувались, і ще з малечку вчили нас моралі , саме за це, ми повинні бути їм у цьому вдячні, і т. д.

Якщо говорити іншими словами, то у всіх мають бути рівні права по відношенню до волі (воля совісті, воля слова, воля честі, воля ) і рівні права на вступ у школу та університет, на керівні посади, робочі місця , дитячі садочки і т.д.

Там же, де рівність є неможливою (наприклад, в економіці, де благ не вистачить на всіх), це нерівність має бути влаштована та скоординована до вигоди незаможних. Моральним, тобто правильним, одним з можливих варіантів такого покращення благ може бути прогресивний прибутковий податок, це саме тоді коли багаті люди (підприємці великого бізнесу, політики і т.д.) платять більше податків, а виручені гроші йдуть на соціальні потреби бідних, у інтернати,притулки,дитячі будинки.

Кожен універсальний моральний принцип висловлює певний ідеал, який в основному класифікується як людинолюбство, повага один до іншого. Але не всі принципи сумісні повною мірою: в основному вони будуються на цінностях та розумінні блага. На основі загальних принципів слід спочатку визначити ступінь застосовності того чи іншого принципу до ситуації і виявити можливі конфлікти між різними принципами.

І вирішення будь — якої ситуації буде однозначно моральним тільки в тому випадку, якщо всі застосовні нами принципи не будуть суперечити прийнятим рішенням. Якщо є будь — який конфлікт принципів, тоді варто врахувати інші фактори, наприклад: вимоги професійних кодексів, думки експертів, прийняті в суспільстві правові та релігійні норми, усвідомити ступінь своєї відповідальності за вирішення і тільки потім робити усвідомлений моральний вибір.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.