Моральне обличчя сучасного українського суспільства

ukrfaseРоздуми приходять в голову після ознайомлення з результатами чергового соціологічного дослідження , проведеного фахівцями Київського інституту проблем управління імені Горшеніна в жовтні 2007 року в рамках річної дослідницької програми » Ментальні основи вибору». В процесі дослідження були опитані дві тисячі (2000) респондентів у всіх регіонах України — представники різних населених пунктів , різного віку , професії і т. д. Тобто завдяки роботі соціологів і психологів були складені анкета і вибірка , що дозволяють відтворити » Україна в мініатюрі «.

Саме тому данні соціологічних досліджень — вельми достовірні і репрезентативні. Насправді українці — дуже здорова нація. Серед життєвих пріоритетів українців на першому місці знаходиться турбота про здоров’я. 75,9 % респондентів заявили, що саме це є основною цінністю в їхньому житті. 68 % поставили на перше місце матеріальні цінності, що свідчить про прагматизм нації. 51,7 % головною метою вважають щасливе сімейне життя ( » Найголовніше — погода в домі , все інше дурниця» ) . 38,1 % дбають про здоров’я суспільства і про стабільність у політиці. 35 % ставлять на перший план кар’єрні цілі — і це переважно представники молодого покоління. Тобто не варто вважати український народ аморальним і заламувати руки при розмовах про його моральне обличчя.

Завжди є ті , хто вважає , що » хіба зараз — дракони ? От раніше були дракони ! » . Сократ в часи афінської демократії журився з приводу морального обличчя сучасної йому молоді — він говорив про повне падіння моралі і про те, що народ втратив сором. Через десять років самого Сократа звинуватили в аморальності та розтління молоді. Все відносно. Ми пережили за останні 100 років цілий ряд революцій — від революції 1905 року до «помаранчевої» революції 2004 року. Не вбили чи революції в нас «своє» — тобто моральний закон всередині нас, яким так захоплювався Кант?

Колись Михайло Драгоманов вважав, що саме сім’я повинна стати основною суспільною одиницею . Сім’ї об’єднуються в громади, громади , а держава є зайвою надбудовою. Недарма ідеї Драгоманова (рідного дядька Лесі Українки) були так акцептовані в Україні — з її одвічним анархізмом і схильністю до позиції » моя хата скраю » і » мій дім — моя фортеця». Чим далі — тим це більш відчутно. При цьому тільки 18 % українців вважають , що наше суспільство розвивається. Дві третини респондентів заявили , що суспільство або занепадає , або зупинилося у своєму розвитку. Половина опитаних вважають , що стан моралі в українському суспільстві — незадовільний. Але при цьому близько 40 % цілком задоволені станом справ і нічого не хотіли б міняти. Хоч яка, але все ж мораль присутня. На питання , чому українці дотримуються моральних норм , 56% респондентів сказали : «По внутрішньої переконаності » . 22,8 % вважають , що моральні норми потрібні для зовнішнього антуражу — » щоб добре виглядати в очах оточуючих». Ще 15 % — » щоб уникнути осуду з боку оточуючих». Тобто моральний закон присутній аж ніяк не у всіх громадян України . А якщо ще врахувати той момент , що значна частина українців вважають можливим обійти будь-який закон , порушити його — якщо він заважає їм чи не вписується в їхні плани , — то морального закону всередині нас це стосується в першу чергу.

Відносно більшості вчинків і явищ , які прийнято вважати аморальними або , щонайменше , неетичними , абсолютна більшість опитаних висловлюються різко негативно і заявляють , що прояви таких дій абсолютно неприпустимі. У числі безумовних табу — вживання наркотиків , крадіжка майна , відмова від турботи про батьків , відмова від новонародженого. Їх ніколи не змогли б виправдати більше 80% опитаних. У число в тій чи іншій мірі табуйованих дій , певною мірою неприпустимих , входять також наговір , поширення чуток ( 85,7 %); несумлінне виконання професійних обов’язків ( 75,9 %) , проституція ( 75,2 %) , упереджене ставлення до представників інших національностей ( 74,7 %) , зловживання спиртними напоями ( 70,1 %) , аборти ( 69,5 %) , гомосексуалізм ( 68,3 %) , хабарництво ( 64,6 %) і несплата податків ( 63 %) . Більшість студентської молоді вважають певною мірою неприпустимими пробні шлюби (57,5 %) , обман ( 56,9 %) , куріння ( 56 %) , позашлюбні зв’язки (55,2 %). Водночас деякі, традиційно засуджувані явища, оцінюються по іншому. Наприклад , розлучення і проїзд у транспорті «зайцем» . Поряд з цим , іноді допустимими вважаються такі явища , як збереження сім’ї заради дітей і відмова від участі у виборах. З певною часткою позитивності респонденти висловили своє ставлення до дошлюбних статевих зв’язків ( в тій чи іншій мірі допустимим це явище вважають 66,7 % опитаних) , до збереження сім’ї заради дітей (51,5 %) і до укладення шлюбного контракту ( 44 %). У відповідях на запитання про ставлення респондентів до тих чи інших явищ суспільного життя в залежності від статі виявлені деякі відмінності. Так , наприклад , більша кількість юнаків , на відміну від дівчат , вважають позашлюбні статеві зв’язки ( + 16,3 %) , проституцію і хабарництво ( по + 12 % ) певною мірою допустимими явищами суспільного життя. Дівчата , на відміну від хлопців , частіше відзначали ту чи іншу ступінь неприпустимість упередженого ставлення громадян інших національностей ( + 15 %) , а юнаки — розлучення ( + 10 %). Різниця близько + 10 % в позиціях дівчат відзначена щодо в тій чи іншій мірі неприпустимість таких явищ , як вживання наркотиків , зловживання спиртними напоями , несплата податків , куріння . По іншим заміряли дій і вчинків відмінності в прийнятті групами цих норм не перевищують 10 %. Характеризуючи морально — етичний образ сучасної людини , необхідно провести аналіз реальних / бажаних особистісних характеристик в цьому образі . В рамках опитування респондентам пропонувалося поміркувати над питанням про якості , необхідних сьогодні людині .

88 % українців вважають неприпустимою крадіжку дрібних товарів у магазинах . При цьому для США цей показник становить 76 % , для Німеччини — 78 %. 86,7 % українців не сядуть нетверезими за кермо. У Німеччині вважають неприпустимим водіння автомобіля в нетверезому вигляді лише 70 % респондентів. Однакова кількість респондентів — по 73 % — у Німеччині і Україні вважають неприпустимим викидання сміття на вулицю або на природі. 61,5 % українців вважають неприпустимою подружню зраду. Приблизно такий же відсоток — у Німеччині та Росії. Але в США цей показник збільшився до 90 % ! 52,3 % українців не сприймають евтаназію. Для Європи та США ці показники становлять — відповідно — 73 % і 67 %. 63 % українців не сприймають нецензурну лайку . Для Європи цей показник становить тільки 44 %. Але в Україні набагато більше людей , які лояльно ставляться до абортів (майже в два рази більше , ніж на Заході ) і до безквитковий проїзд у транспорті ( проїхати на халяву — святе !) . Українці досить толерантно ставляться до дошлюбних статевих зв’язків (їх засуджують тільки 31,7 % громадян — переважно люди старшого віку) . 81,3 % опитаних негативно ставляться до гомосексуальних зв’язків , 13 % вважають їх іноді допустимими , 5,7 % — нормальним явищем. До речі , офіційна Церква відносить гомосексуалізм ( содомський гріх ) до чотирьох гріхів , кричущим до Неба про помсту — поряд з вбивством , образою сиріт та вдів і затримкою або невиплатою заробітної плати .

Отже , судячи з усього , песимістичні діагнози морального руйнування українського суспільства все ж передчасні. Стурбованість переважанням негативності в морально- етичному образі сучасної людини не підтвердилася. Навпаки , ж , людство усвідомлює необхідність морального і етичного одужання суспільства , а значить , готова встати на цей шлях.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.