Вплив темпераменту людини на її моральну поведінку

TemperКожна людина встановлює собі норми, за якими вона хоче жити, і діє вона впевнено і цілеспрямовано, адже вважає, що так правильно. Таким чином вона сама собі створює моральні норми і дотримується їх. При різних обставинах різні люди, та й навіть одна й таж людина може діяти по-іншому. Чому так буває ? Очевидно, це залежить від її темпераменту. Кожна вікова група дотримується певних критерій щодо своєї поведінки, дій, які визначаються як вчинок.

Заради товариша підліток може здійснити незвичайний або героїчний вчинок, при тому, що на прохання батьків, які чекають на його допомогу, залишається байдужим. Заради власних амбіцій він не хоче поступатися у необхідній ситуації. Очевидно, що не останню роль тут відіграє темперамент людини, який і впливає на її моральну поведінку.

Велике значення на прояви темпераменту, які в кінцевому результаті стають надбанням особистості, мають звичаї, культура, традиції, навчання і особливо моральне виховання. На розвиток людських здібностей, особливо таких, де істотними характеристиками є темп, швидкість реакції, збудженість, певною мірою впливає і темперамент. Насамперед це здібності з точними і складними рухами, зі складною траєкторією, і непостійним темпом. Сюди також належать здібності до складу яких входить підвищена працездатністю уваги, що потребує тривалої концентрації.

Темперамент і особистість взаємопов’язані таким чином, що темперамент є чинником у загальній основі багатьох інших властивостей особисті, насамперед характеру. Однак, він визначає лише активні прояви певних особистісних властивостей. Від темпераменту людини залежать такі властивості як вразливість, тривожність та імпульсивність.

З поняттям «темперамент» люди починають знайомитися дуже рано. Ще в ранньому віці ми зауважуємо, що деякі з нас є рухливіші, веселіші, неуважні, а інші навпаки, врівноважені, наполегливіші, старанніші, більш відповідальні, сором’язливі, помірковані в словах і вчинках. Саме темперамент і виявляється в цих особливостях. Індивідуальні особливості психологічного стану людини, її темперамент впливають на всю її діяльність та поведінку.

У наше сьогодення моральні правила є одним із важливих чинників існування людей у суспільстві .

Моральні правила – це сукупність не встановлених законом , але загально відомих норм взаємин між людьми . виконання людьми моральних правил –це те, що цінувалося в їхній поведінці у різні епохи різних народів. Наслідком виховання є належний розвиток позитивних моральних якостей. Тому людину з розвиненими позитивними моральними якостями називають вихованою. Отже, показником вихованої людини є її моральність. Але, слід відзначити те, що кожна людина є особистість зі своїми моральними принципами і своїм темпераментом та емоційністю.

Таким чином, темперамент і вихованість, а отже, і моральність є взаємопов’язані і впливають один на одного. Однією з ознак темпераменту людини є дратівливість, нестриманість, підвищена емоційність, хоч рівень моральної поведінки є високий.

Темперамент впливає на моральну поведінку людини. Адже людина з вибуховим темпераментом може здійснити аморальний вчинок, скомпрометувавши свою моральність. До класу заходить учитель – людина вихована, освічена, дипломована, наразі врівноважена. Протягом кількох хвилин – це роздратована, незібрана особа, яка не може впоратись з малими дітьми. Що сталось? Хіба це не вплив темпераменту на моральність? Саме так. З такими ситуаціями ми зустрічаємось дуже часто.

Особливо це чітко проявляється у робочих колективах, де керівництво проявляє свою нестриманість по відношенню до підлеглих і навпаки. У родинних стосунках теж є моменти, коли батьки «зриваються» на дітей через накопичення проблем. Після важкої роботи додому ввечері приходить втомлена дружина. Чоловік валяється на дивані. Діти грають в комп’ютерні ігри, домашні завдання не зроблені. В хаті не прибрано, собака не вигуляна.

Жінка у відчаї: треба ще нагодувати родину, а продуктів катма. Звичайно, нерви здають. З уст жінки зриваються образи на усіх присутніх удома. Де ж поділась та моральність і вихованість жінки, яка зайшла додому щаслива й задоволена тим, що родина зустріне її приємною усмішкою, чистою квартирою і смачною вечерею? Очевидно, темперамент зробив свою справу. А ще темпераментність може позитивно впливати на моральність. На підтвердження цього приведу приклад з притчі про «Терпеливість» :

«У давнину жила дивовижна сім’я, яка складалась із ста людей. Панували у ній лад, кохання, взаємоповага, взаєморозуміння. Слава про цю незвичайну сім’ю дійшла аж до імператора, і він завітав до цього дому та запитав у глави сім’ї, як їм вдається так жити у мирі і злагоді, не сваритись і не ображати один одного. Той узяв аркуш паперу і довго-довго писав відповідь. Переглянувши написане, імператор був сильно здивований – на аркуші сто разів було написано одне слово – терпеливість. Зрозумів імператор, що без терпеливості і поступливості не може бути щасливого сімейного життя.»

Таким чином, темперамент і особистість взаємопов’язані: темперамент є чинником у загальній основі властивостей особисті, а отже, її характеру.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.