Людина етична, моральна, культурна спільне та відмінне

japan+mДо характеристик поняття людина етична входять совість, справедливість, честь і гідність.

Совість – це внутрішній контроль який людина здійснює сама і регулює вчинки та дії людини про які знає тільки вона сама людина. Совість дає людині можливіст подивитися на власні вчинки з іншого боку, тобто так як бачать ці вчинки оточуючі. На мою думку совість є контрольним механізмом свідомості людини. Формування совісті проходить в процесі виховання і пристосування до навколишнього середовища.

На початку дитина дивиться за вчинками, поведінкою соціуму. В цей час на особистість впливають норми, правила, заборони суспільства в якому людина знаходиться. Потім індивід інтерпретує ці правила і переймає їх. «Совість» являє собою внутрішній голос людини який допомагає аналізувати вчинки і робити висновки на рахунок їх правильності. Вона завжди присутся в людині, тому немає людей безсовісних є люди які вважають, що їх вчинок є нормою. Совісті належить важливе місце в формуванні етичних характеристик.

Справедливість універсальне і важливе поняття, принципів етики. Кожна людина розуміє поняття справедливість по різному тому, що ми живемо в різних прошарках суспільства. Віра в торжество справедливості є передумовою високоморального життя людини і не повинна, бути необгрунтованною має ґрунтуватися на знанні сутності і природи «справедливості». Індивід реалізує своє майбутнє і власні добрі вчинки і не мислить себе без ідеального майбутнього. Індивід замислюється над тим чи повинен він бути моральним тоді, коли інші нехтують цією якістю і наскільки це правильно тоді і, постає проблема питання справедливості в суспільстві.

Справедливість – це дотримання всіх моральних норм, сумлінне виконання своїх обов’язків в суспільстві, коли тобі зробили добро відповідати добром. Справедливість – це повага до інших, робити вчинки які були б не тільки для тебе корисні, а й для суспільства. Вона віддзеркалює наш внутрішній світ, наше життя і залежить від нашого виховання, дає уявлення про справжні духовні якості людини.

Поняття честь і гідність в своїй основі схожі між собою. Обидва поняття є регулятором поведінки особи по відношенню до себе та соціуму до неї. Але ці поняття водночас відрізняються одине від одного: гідність — це рівність осіб, а честь — залежить від різноманітних чинників (віросповідання; класова належність, національна і расова).

Гідність – є суб’єктивним поняттям на відміну від поняття «честь» яке має об’єктивне значення. Гідність усвідомлення людиною та її оточенням якостей і властивостей якими вона володіє, а «честь» об’єктивна оцінка, що наголошує на моральній недоторканності в суспільстві. Поняття «гідність» показує ставлення особистості до самої себе, а «честь» показує твою оцінку в оточуючому середовищі. Ці категорії є показниками моральності особистості.

Поняття моральна людина — це особистість яка дотримується правил, норм, і уявлень, що займаються регуляцією поведінки людини у суспільстві. Говорячи про «моральну» людину можна розмежувати поняття: моральна діяльність, моральна свідомість і моральні відносини.

Моральні діяльність — свобода вибору та дій людини, воля, вчинки співставлені цілі і способі їх досягнення.

Моральна свідомість — це сукупність норм, принципів, заборон і мотивів. І моральної самосвідомості, тобто честь гідність, справедливість.

Моральні відносини — це система стандартів які регулюють відносини в суспільстві, тобто це система яка поєднує в собі моральні норми,уявлення і принципи які є в суспільстві і застосовуються цим суспільством у житті (етичне спілкування, повага, співчуття).

Культурною можна назвати людину виховану, ввічливу, яка володіє хорошими манерами і прагне до постійного самовдосконалення. Якості характеру «культурної» людини це відповідальність, співчуття, щирість, вміння володіти собою, впевненість у собі, сила волі. Риси можуть набуватися з віком повага до інших, толерантність, бажання допомогти, готовність до самопожертви.

Постійний саморозвиток, освітченість, вміння цінувати оточуючих і прекрасне, прагення до нових знань і умінь, потреба постійно відкривати щось нове і невідоме. Потреба у навчанні і самоудосконаленні, вміння співпрацювати з людьми на мою думку є важиливою изнакою «культурної» людини.

Важливою ознакою є повага до оточуючих тебе людей, готовність допомагати тим кому потрібна твоя допомога і ділитися власним достідом, власне прагнення навчатися. На мою думку людина, що не знає історію свого народу її традицій і мови не може бути культурною людиною.

Ці перераховані якості належать культурній людині. Кожен розумію по своєму поняття людина культурна.

Поняття людина моральна виливає з поняття людина етична водночас як поняття людина культурна поєднує в собі поняття людина етична і моральна.

Але є і відмінні ознаки: до характеристики поняття людина етична входить совість, справедливість, честь і гідність. А поняття людина «морально» має за основу сукупність норм, правил і принципів, що займаються регуляцією поведінки людини у суспільстві, але при цьому в його основі також лежить совість, справедливість, честь і гідність.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.