Адвокатська етика як вид професійної етики

advokatАдвокат — це людина, яка надає професійні консультації, поради і правовий захист. Вони досліджують і вивчають правові норми, які застосовують при вирішенні різних питань. Однак, інколи одних правових норм не вистачає, тому адвокати змушені звертатись до соціальних, зокрема, до норм моралі. Так і з’явився такий напрям у науці, як адвокатська етика.

В етичній науці є галузь професійної етики, до якої відносять адвокатську етику. ЇЇ принципом є регулювання поведінки юридичної особи в ситуаціях, які не передбачені в правових нормах. Щоб якось упорядкувати вже вироблені етичні правила, створили кодекс адвокатської діяльності. В них зазначають етичну поведінку адвоката, його співвідносини з колегами, з клієнтами, з судом. Якщо склалась ситуація, яку не можна вирішити за допомогою правил адвокатури і етичних правил адвокатів, які зазначені в кодексі , то юристи повинні дотримуватись соціальних норм суспільства.

До адвоката ставляться дуже великі вимоги, які зазначені в етичному кодексі. Основні етичні вимоги такі : чесність, обізнаність в своїй професії, пунктуальність, зібраність, сумлінність. На мою думку, чесність є найголовнішою моральною вимогою для адвоката, яка включає в себе: правдивість, щирість перед іншими і, насамперед, перед собою, що до своєї поведінки, принциповість. Також чесність адвоката проявляється в тому, що при захисті свого клієнта він повинен використати всі відомі йому правила захисту, які не будуть перечити закону.

Адвокат повинен компетентно підійти до проблеми, яка постала перед ним. Іншими словами, він повинен добре володіти юридичною стороною проблеми, вміти розібратись у ситуації, що виникла, і мати навички, щоб застосувати правові норми. Якщо адвокат ніколи не стикався з якоюсь ситуацією і не впевнений у своїх знаннях, то він повинен повідомити про це свого клієнта, а не прагнути за будь-яку ціну отримати справу цієї людини задля власного гонорару.

Але, на жаль, в наш сучасний час саме таких «адвокатів» дуже багато в сучасному суспільстві. Для них гроші — головна цінність в житті, а потреби та інтереси клієнта така дрібниця,що вони навіть не замислюються, що така їхня некомпетентність у справі може в подальшому негативно змінити життя підзахисного.

Сучасний адвокат повинен бути Професіоналом (саме з великої літери) у своїй справі. У наш супершвидкий час все блискавично змінюється. Чи не кожен день змінюються закони, а , отже, і правова база, змінюються умови життя, змінюється свідомість людини, нарешті, змінюється саме суспільство. Як приклад,ще рік тому всі ми були інші. Одні і ті ж речі тоді і зараз сприймаються по-різному. Одні пріоритети поступаються іншим. Тому адвокат в наш час повинен вміти швидко орієнтуватись в нових умовах, повинен постійно удосконалювати свій професійний рівень. Якщо можна так сказати, сучасний адвокат – це навіть не професіонал, а суперпрофесіонал своєї справи.

Звичайно, сучасний адвокат повинен бути гарним правозахисником, добре орієнтуватись в правових питаннях і це дуже важливо. Але на мою думку, не менш важливо бути і гарним психологом. Дуже часто людина, що потрапила в складну ситуацію, хоче почути від свого захисника слова підтримки і адвокат повинен вміти заспокоїти людину і вселити в неї надію на позитивне вирішення справи. Адже позитивний настрій людини, її віра у краще дуже допоможе у цьому. Адже не дарма у народі кажуть, що наші думки можуть матеріалізуватися.

Також не будемо забувати, що адвокат перетинається у своїй роботі не тільки з людьми які потребують його послуг, а й з колегами, органами попереднього слідства, судом. Порядність, добра воля, доброзичливість, чесність, ось на чому повинні базуватися взаємини з колегами. Ні в якому разі адвокат не повинен дозволяти собі висловлювати негативний відгук, давати хибну оцінку, образливо розповідати про роботу або власні якості колеги.

Також не можна давати негативну чи неправдиву , або навіть без причини оцінку за для власної реклами. Адвокат не може відмовити колезі у консультації по справі в якій компетентний більше, ні той, хто звернувся до його. Особливу увагу потрібно звертати на молодих спеціалістів. Досвід і обізнаність вже досвідчених працівників повинні слугувати для них взірцем і таким чином уникатимуть помилок. У адвокатів які не являються учасниками одного агентства відносини повинні базуватись на основі цивілізованої конкуренції, оскільки вони між собою являються конкурентами.

Якщо адвокат бере участь в попередньому слідстві, то він вже спілкується не тільки з своїми колегами-адвокатами. Його дії не повинні підривати авторитет колег, правоохоронних органів, не принижувати учасників процесу. Більш високі вимоги ставляться до відносин адвоката з судом. Дуже легко можна сформулювати правила які регулюють поведінку в суді : суд не можна обманювати, суд потрібно поважати, потрібно робити все що скаже суд.

З «противником» в справі також потрібно поводити себе етично. Не порушувати його моральні права, не принижувати цю людину, не висміювати і не ображати його процесуальні права. Отже, всі промови, виступи адвоката повинні викликати в оточуючих шанобливе і поважне ставлення до всієї судово-захисної системи.

Не мале значення відіграє естетична культура адвоката яка виражається в його зовнішньому вигляді. Часто встановити контакт юристу не вдається саме через початкову негативну думку, викликану неохайним зовнішнім виглядом, неприємним запахом, не пристойною поведінкою. На основі початкової «картинки» яка виникає в людини при першому погляді про адвоката може скластися як негативна так і позитивна оцінка. А на основі цієї оцінки можна скласти характеристику людини.

Адвокат повинен звертати увагу яке враження він справив на оточуючих. Коли контактуєш з клієнтом потрібно звертати увагу на всі дрібниці: пострижені нігті, вираз обличчя, стан одягу, зачіска. Що стосується одягу, то тут не можливо розробити якісь конкретні правила. Адвокат повинне сам розробити свій імідж. Головне мати почуття міри і розуміти, що він є представником держави перед людьми які звертаються до його.

Отже, в результаті можна зробити такі висновки: відносини між адвокатом і колегами повинні базуватись на повазі, коректності один до одного, взаємодопомозі, не можна обговорювати колегу з іншими людьми. Адвокат повинен давши вірні поради переконатись,що людина її зрозуміла. Юристи зобов’язані дотримуватись конфіденційності і тримати адвокатську таємницю. Адвокат повинен бути скромним у рекламі своєї діяльності.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.