Структура моральних норм та їх зв’язок з нормами права

etica-pohodgennyaМоральні норми – це правила, форми моральних вимог, які встановились і узгодились в соціумі і які виникли через те, що люди хотіли урегулювати інтереси однієї особи з іншою та з суспільством. Функція моральних норм – управляння поведінкою людей відповідно до понять справедливість, добро та зло, правильно й неправильно.
Норми моралі стосуються конкретних ситуацій, конкретних моментів в спілкуванні та поведінці. Вони категоричні та обов’язкові по своїй суті.

Моральні норми можуть поділятися на більш важливі та менш важливі. Іноді трапляються випадки, коли треба порушити олну, менш важливу моральну норму заради важливішої, більш фундаментальної. Наприклад, смертелно хворій людині не обов’язково говорити правду, яка її травмує і завдасть болю і ще більших страждань, але в будь-якому разі треба усвідомлювати, що таким чином ми порушуємо моральну норму і брехня, навіть якщо вона виправдана і має вагомі причини, залишається брехнею.

Існують фундаментальні основні моральні норми і ситуативні. Фундаментальні норми дійшли до нас ще з давніх під час боротьби людства зі злом, боротьби за справедливість, добро та щастя. Значною мірою на виникнення моральних норм вплинула релігія. (наприклад, десять біблійних заповідей «Не вбивай», «Не кради» і т. д.).

Ситуативні моральні норми більш поверхневі і спеціальні, підходять до конкретних ситуацій і межують з правилами етикету (наприклад, ввійшовши до приміщення, треба поздороватись з оточуючими).

Норми права – це офіційні правила, які сформувалися в соціумі з ціллю регулювання відносин в суспільстві. Вони виконують функцію затвердження загальнолюдських моральних норм у свідомості людей. Правові норми виникають та затверджуються державою на основі моральних норм. Моральні ж норми затверджуються соціумом.

Щоб правові норми ефективно регулювали поведінку людей, потрібно щоб вони відповідали моральним нормам (або хоча б не суперечили їм).

Моральні норми та норми права мають тісний зв’язок і спільні моменти, але є й відмінності.

Які спільні риси вони мають?

— їхня ціль – порядок у суспільстві
— функція – вплив на поведінку, відносини людей
— норми права, так як і норми моралі відносяться до соціальних норм
— мають фундаментальний мотив – справедливість

Незважаючи на певну схожість і спільні ознаки, моральні та правові норми мають і відмінності:

1. Правові норми сформувалися державою, а моральні сформувалися в свідомості людей протягом багатьох сторіч.

2. Правові норми детально описані і затверджені урядом, в них описано яка поведінка припустима, а яка ні. Моральні норми не такі деталізовані, поняття добра та зла, справедливості і несправедливості більш абстрактне і неточне.

3. Правові норми описані в документах, тобто мають письмову форму, а моральні не мають.

4. Коли правові норми порушуються — слідом виступає юридично затверджений порядок притягнення винного до відповідальності перед законом та державою. Коли ж порушуються моральні норми, такого порядку немає. Наслідком порушення моральних норм є осуд, попередження, виключення з якоїсь організації, але ніяк не офіційне покарання.

5. Порушення правової норми — це завжди аморальна дія, а от порушення моральної норми не завжди є правопорушенням.

Отже, моральні і правові норми мають тісний взаємозв’язок. Вони взяємопов’язані і залежать один від одного. Без моральних норм не можна уявити соціум і людство взагалі, це вже були б не люди, а дикуни. Без правових норм не можна уявити державу та цивілізоване суспільство.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.