Що означає бути людиною ввічливою?

vezhlivostiЗ самого малечку наші батьки,рідні,вчителі намагались привити нам почуття вихованості,відповідальності та гідності;вчили рости ввічливими і чемними та завжди приходити на допомогу. Тож давайте все таки розберемось,що таке ввічливість і як її в собі виховати.

Ввічливість-це риса характеру, яка характеризує людину хорошими манерами, освіченістю, вихованістю та гарними вчинками. Зазвичай вона виражається у вмінні шанобливо та тактовно спілкуватися з людьми, готовністю вислуховувати чужі думки та поважати їх, а також вмінням йти на компроміс.

Важливими елементами ввічливості є виховання та освіта, проте насамперед вона є виявом людського ставлення до собі подібних незалежно від їх соціального статусу, роботи, сім’ї чи місця знаходження. Зазвичай ввічливість дозволяє людям відчувати себе комфортно в товаристві один одного і уникати напруженості у відносинах.

Ввічливість має свої закони та формули, які дуже прості і знати їх треба кожному, тому що ця риса характеру — це перше, що відрізняє виховану людину від невихованої, культурну від некультурної; це таке поняття, яке є схожим до інтелігентності та порядності.

Ввічливість не можлива без високої духовності, вона облагороджує культуру взаємовідносин між людьми, спонукає нас жити та творити згідно високих моральних якостей. Нажаль у світі існують ще й такі поняття як хамство, зверхність, грубість, зневажливість, що є протилежностями до ввічливості, і досить часто люди в своєму житті керуються саме цими якостями, не задумуючись, що чинять аморально та безпринципно.

Знайомитись, вітатися, прощатися, дякувати чи просити щось треба завжди щиро, доброзичливо та не забувати при цьому користуватись такими простими, але важливими словами як: будь ласка, дякую, прошу, вибачте. Це не потребує ніяких зусиль з нашої сторони і заразом допомагає швидше знайти спільну мову. З неввічливою людиною не захочуть мати справи у майбутньому, а проявивши в будь-якій розмові чи дискусії ввічливість ви, навпаки, створите досить велику ймовірність того, що люди будуть прихильними до вас і завжди підуть вам назустріч.

Основні правила ввічливості

Давайте узагальнимо основні правила ввічливості, які треба обов’язково знати вихованій особі:

— привітність, слова подяки; користуйтесь словами: здрастуйте, до побачення, всього доброго, іт.д;

— бути щирими з іншими людьми, вмійте слухати та будьте комунікабельними;

— будьте щиросердні та щедрі на похвалу;

— під час бесіди дуже важливо:вдумливо добирати слова;викладати свої думки не хаотично,а по порядку; грамотно і виразно вимовляти кожне слово; передавати інтонацією запитання,радість та будь які інші почуття та емоції;доводити свою розмову чи думку до логічного завершення. Не можна: пропускати слова, викрикувати, розмахувати руками; вживати зайві та нецензурні слова; неуважно слухати співрозмовника та перебивати його, не вибачившись; залишати розповідь незакінченою;

— навчіться відчувати настрій іншої людини,при цьому враховуйте особливості її характеру, посміхайтесь,тому що дружня та щира усмішка налаштовує на спілкування та допомагає здолати настороженість і невпевненість зі сторони співбесідника;

— старайтесь допомагати один одному, шануйте рідних та оточуючих, поводьтеся гідно і будьте чесними та вихованими,уступайте місце в громадському транспорті літнім людям,вагітним жінкам;не чекайте,доки вас попросять про допомогу,а самі проявляйте ініціативу.

Р. Лакофф узагальнив принцип ввічливості у вигляді таких трьох взаємопов»язаних правил:
–ніколи і нікому не нав’язуй свою думку та свої ідеї;
– дай співрозмовнику самому аналізувати та робити висновки;
— намагайтесь говорити правду,бути доброзичливими та відкритими як у спілкуванні,так і в у вчинках.

А от народна мудрість говорить слідуюче:

— Добре роби, добре буде й тобі.
— Кого почитають, того й величають.
— Робиш добро — не кайся, а робиш зло, на зло й сподівайся.
— Все добре переймай, а зла уникай.
— В чужому домі будь привітливий, а не примітливий.
— Хто каже до ладу, то вухо наставляй, а хто і без ладу, то теж не затикай
— На обличчі твоєму совість і чесність, а у вчинках твоїх людяність.
-«Будь ласка» не кланяється, а «спасибі» спини не гне.

Отож, давайте будемо людяними,чемними та привітними з тими хто нас оточує, шануймо один одного та бережемо, і тоді все те добре, що ми зробили, вернеться нам сторицею,і,можливо,тоді в цьому світлі стане більше тепла,радості та щирих посмішок.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.