Корупція в Україні — моральний аналіз

dobryakТаке явище як корупція спостерігається в Україні з самого початку існування нашої держави. В суспільстві про корупцію сьогодні знають та говорять усі: від високопоставлених чиновників, депутатів, вчителів, лікарів, студентів до звичайних пенсіонерів домогосподарок. Дане явище стало для країни катастрофою, хворобою, що поступово вбиває суспільство, не дає йому розвиватися. Спробуємо розібратися з причинами того чому корупція, попри безкінечні спроби протидіяти їй, залишається однією з найголовніших проблем нашої держави.

Необхідно зазначити, що корупція в нашій країні відрізняється від даного явища в розвинених державах, зокрема корупція нашої держави є корупцією кризового типу. Що скривається за даним поняттям? Дане поняття полягає в тому, що корупція існує перш за все через кризу сучасного українського суспільства, а не лише з невідповідністю кримінального законодавства. Загроза даного типу корупції в тому, що вона здатна загострювати дану кризу, яка має властивість робити неефективними будь-які економічні, політичні, правові й головне моральні реформи. Саме це складає найбільшу її небезпеку.

Як не прикро зазначати, проте корупція впливає на суспільну мораль, вона вщент знищує духовні та культурні цінності індивіда й соціуму, являється однією з перепон для формування ідейних орієнтирів нації та народу, деформує ментальність, і як наслідок призводить поглиблення в суспільстві морально-ідеологічної кризи.

Морально-ідеологічна криза українського суспільства є наслідком кризи соціальної культури громадян, що охоплює всі сфери життя суспільства, зокрема, політичну, економічну, правову, моральну культуру громадян. Не дивно, що існує прямий зв’язок між соціальною культурою громадян та суспільним життям. Фактом є те, що корупція кризового типу, яка пронзила нашу державу, має за основу певний прошарок громадян, які не мають належної соціальної культури і як наслідок є ураженими сваволею й ілюзіями, які проявляються у вигляді корупції. Вважаємо, що саме відсутність у громадян необхідної економічної, політичної, моральної, правової культури є причиною розвитку корупції в Україні.

У будь-якому нормальному суспільстві, де все спрямовано на благо суспільства, на розвиток держави, де добре розвинене громадянська позиція, свідомість, громадянське суспільство, де держава та чиновники працюють на користь народу, для народу, корупція вважається не лише руйнівною для суспільства але й моральним злом. Таке суспільство свіжа дане явище таким, що повинно бути засуджене.

Аналізуючи моральний аспект корупції в Україні, слід зазначити, що корупція містить певні аморальні елементи. Такими елементами є те, що: по-перше корупція – це завжди порушення закону, бо корупція заборонена законом, а корупціонер беручи хабарі не виконує моральний обов’язок виконувати свої обов’язки належним чином, не порушуючи законодавство.

По-друге корупція завжди наносить певну шкоду суспільному добру. Це пояснюється тим, що той хто дає хабаря мотивується лише власними інтересами власною вигодою, а корупціонер, також нехтує суспільними інтересами заради своєї наживи. Крім того досить часто корупція наносить шкоду певним особам, які є чесними громадянами з досить розвитою моральною свідомістю, освічених осіб, у яких розвинене почуття гідності, розвинена моральна свідомість, осіб, що могли б досягти великих успіхів та принести користь суспільству в загалом.

По-третє майже завжди в наслідок корумпованих дій завдається шкода розподільчій справедливості корупціонер наживається за рахунок інших членів суспільства.

По-четверте і одне з найголовнішим аморальним ефектом корупції є обман. Корупція, що є незаконною завжди поєднана з обманом, що виражається у прихованні, а часом і в видаванні корумпованих схем та наданні їм фальшивої законності.
Проте засудження даних аморальних ефектів відбувається в розвинених країнах, таких як США, Німеччина, Франція, Польща. Україна ж, як це не прикро, відноситься до країни з подвійними стандартами. З однієї точки зору суспільство втомилося від корупції, чиновники показово баряться з нею, придумуючи нові закону, засоби протидії. З іншого боку самі громадяни йдучи до чиновників продовжують нести хабарі, тим самим підігрівають ситуацію навколо корупції.

Ментальність українців не позволяє нам відразу ж відмовитися від старих схем, більшість громадян вважають нормальним моральним явищами хабарництво, крадіжки, корупційні схеми. Українці звикли йдучи у лікарню, школу, в державних установ нести хабарі для того, щоб отримати певні послуги. Вважаємо, що доки не змінить свій погляд на корупцію, як паразита суспільство, громадяни, доки вони не будуть свідомо ставитися до того, щоб не давати хабарі, контролювати та моніторити чиновників, доти будь-які заходи спрямовані на протидію даному ганебному явищу не будуть дієвими.

Отже, вважаємо, що Україні необхідно підняти моральну культуру громадян, що стане поштовхом для подальшого розвитку нашого суспільства, суспільства – без корупції. Так це досить тяжкий та трудомісткий шлях, проте країна повинна його пройти, щоб вийти з кризи, щоб розвиватися та стати однією з провідних країн Європи, світу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.