Особливості козацької моралі

kozakКозацтво існувало впродовж декількох століть, тому ця велика спільнота людей зумовила формування відповідних етичних норм які окреслювали їх цінності, правила, звичаї. Перші згадки про козацтво були датовані кінцем ХVст., тобто в кінці епохи Середньовіччя, але розквіт припадає на епоху Відродження коли суспільні ідеали зазнавали змін і ці зміни відбилися на формуванні моральних правил. Соціальний статус козацтва в більшості походив з суспільних низів, що також вплинуло на становлення козацької етики.

Сама по собі козацька мораль виникла не із нічого і не сформувала в собі щось нове і невідоме. Козацтво в своїй основі – це в першу чергу військо але військо народне. Тому з цього випливає, що козаки повинні були дотримуватись військової етики, тобто такі чесноти як сміливість, героїзм, завзяття, непоступливість виходили у них на перший план. Але, в свою чергу, це були люди які вийшли з народу і зв’язок з ним вони не втрачали впродовж всього життя, і в своєму розумінні та в розумінні суспільства вони представляли інтереси цього самого народу. Звідси виходить те , що козаки зберегли в своєму побуті моральні правила які притаманні українській нації.

На той час проблема селянства в основному полягала в поневоленні з боку іноземних загарбників та в існуванні кріпацтва всередині держави. Відсутність особистої свободи не тільки в діях а й в думках було підставою для росту найбільшої потреби для козаків – волі. Воля стала головною позицією в моралі козацтва.

Існування такого соціального формування не могло бути не підпорядкованим відповідним законам і правилам, а привело б до швидкого розпаду. Але воно навпаки існувало досить довгий період і, розглядаючи історичні події, принесло в розвиток української державності досить вагомий внесок.

Важливим впливом на формування особливостей козацької етики був демократичний устрій, який існував всередині організації. Свобода від стереотипів, не важливість соціального статусу та походження, рівність – ці моральні аспекти були для козаків на першому плані. Але ці поняття, якщо вони не регламентовані можуть привести до негативного ефекту, тобто до анархії в тій соціальній групі де знаходяться індивіди які мають таку форму поведінки.

І тому важливим є виникнення лідерів, які розуміючи важливість упорядкування норм поведінки в цілісність, виводять таку соціальну групу на високий рівень і дають їй підставу для довгого строку існування. Ось і існування козацтва, напевно, було важливим для історії, тому в керівництві в певні періоди з’являлись видатні діячі, які регламентували норми поведінки козаків і спрямовували їх в правильне русло. Враховуючи особливості життя та поведінки, вони домоглися певної дисципліни в козацьких рядах, підсилювали патріотизм і козацький дух.

Багато моментів в козацькій моралі дуже важливі для виховного процесу молодого покоління. Особливу увагу козацтво приділяло фізичному розвитку. Вміння добре володіти зброєю , вправно держатись в сідлі було надзвичайно важливим вмінням, що допомагало в бою як собі так і товаришам. Духовний розвиток був теж не на останньому плані. Ці параметри згодом набрали неабиякого значення і перетворились на ступені розвитку моральних чеснот. Хочеться вірити , що ті знання і навики козаки на підсвідомому рівні набували для передачі майбутнім поколінням і скарби які заховані в нашій генетичній пам’яті принесуть нам неабияку користь.

Отже, існування козацької моралі , хоча і в неписаних нормах і правилах мало місце в історії суспільства. Сам кодекс честі козаків поєднував у собі принципи воєнної етики і мав елементи від української культури, а також деякі аспекти які сформувались під впливом соціальних проблем того часу. Піднесення їх позитивної значущості мабуть трошки перебільшене, тому що для більшості представників сучасного покоління саме поняття козацтво набуло значення фантастики на рівні казкових непереможних героїв. Але напевно , це враження залишено від впливу головних і суттєвих принципів життя козаків – патріотизм, героїзм, стійкість, жага до свободи, почуття побратимства, любов до свого народу.

Якщо поглянути на історичні події і звернути увагу на їх циклічність, то можливо виникнення козацтва в далекому минулому а згодом і сформованість відповідної козацької етики для нинішнього періоду історії формування української державності є дуже важливим. Можливо саме ці етичні норми , які обґрунтували наші пращури, стануть основою для формування нового прогресивного покоління , вільного і незалежного. Можливо те зерно яке колись посіяли свободолюбові козаки проросте в сучасності і стане прикладом для сьогодення.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.