Етичні ідеї у С. Кримського

KrymskyiНаше життя, квапливе, стрімке, хаотичне і часто суперечливе, не дає відповідальній, об’єктивній людині навіть осмислити його, не йде мова про кар’єру, політику і економічні колізії, тут не потрібно долучатися до тих вічних конкурентних гонок за життєвими благами, зараз потрібно саме осмислити його! Дуже багато людей, навіть не уявляють, які рішення вони можуть приймати наосліп, просто не осмислюючи, які будуть наслідки.

В чому сенс життя? Що таке щастя? Якими є справжні цінності нашого буття? – «вічні питання» етики і філософії, які є важливими для кожної людини на планеті, хоч ким би вона не була. Щоб осмислити найголовніше в нашому житті, ми знаходимося в постійних пошуках відповіді на ці запитання. І тому етика і філософія є незамінними помічниками у цій нелегкій справі.

Сергій Борисович Кримський, доктор філософських наук, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка за 2005 рік, професор і взагалі чудовий український вчений зі світовим ім’ям, як людина з дуже багатим життєвим досвідом, у своїй праці «З усіх прав людини найважливішим є право бути іншим», дійшов дуже актуальних висновків.

Звернувшись до стародавнього життєвого досвіду видатних мислителів, які переводили почуття й думки в свою біографію, можна побудувати свою траєкторію життя. Адже не випадково, ще з часів Цицерона говорять і сьогодні про «втіху філософією», хоча вже навряд можна «втішитися» філософією. Культура і етика, в найширших значеннях цих слів, можуть бути рятівними. Сьогодні погодиться кожен, що вже інші етичні норми, засоби висловлення своїх думок, культурні захоплення і навіть, кар’єрне сходження людини.

Наприклад кар’єра, на мою думку, пов’язана з життєвими успіхами людини, з розв’язанням матеріальних і особистих проблем. Можливо кар’єрний ріст, дає змогу кожній людині самоутверджуватись, або ж зайняти рівень своєї некомпетентності. Тому вершина кар’єри іноді може виявитися ілюзорною! Нажаль, ще одною помилковою обставиною є формування, кожною людиною в собі, лідера. Але ж не кожен розуміє, що бути лідером – це доля. Це не просто директор чи керівник, це людина, яка здатна репрезентувати велику соціальну силу, а не саму себе, це людина, яка має харизму, тобто висловити свою позицію, або ж думку, так, щоб не потребувати ніяких доказів. Кожен з нас має право бути лідером, але ж ми завжди хочемо бути не таким, як інші. Найважливішим правом кожного з нас э право бути іншим, іншим, не таким, як всі.

Наприклад, коли знайомишся з людиною, то вона стає продовженням тебе самого, тому одразу потрібно прийняти всі недоліки іншого, щоб не виникало певних недоліків. Головне потім не виробляти в собі огиду і жорстокість, до інших людей, адже милосердя приходить тільки з досвідом, коли ти сам собі не можеш знайти виправдання, з тогу моменту жорстокість стає огидною. Можливо це і є, той інстинкт в кожній особистості бути іншим, мати свій сенс життя і знайти своє щастя.
Але ж, що таке життя людини? Дійшовши деяких висновків, з впевненістю можу сказати, що життя людини – це і є її щастя. Я завжди вважала, що ми самі створюємо своє життя. Докладемо всіх зусиль, щоб жити краще, намагаємося створити всі для цього умови. Хіба не щастя, жити і спілкуватися з природою, розмовляти з нею однією мовою. Якщо ми будемо оберігати природу, то і природа буде оберігати нас, буде робити нас щасливими. Кожного разу дивувати і все більше милувати око. Ще більш щасливими нас робить – любов. Тут не потрібно зайвих слів, адже кожна людина знає, що коли вона кохає, або ж її кохають, то вона щаслива.

Любов – це морально-естетичне почуття, яке базується на духовному переживанні. Поняття любові в етиці є багатозначним. Любов — це одна з фундаментальних властивостей людсько¬го існування. На думку багатьох мислителів, це феномен, в якому най адекватніше виявляється боголюдська сутність осо¬бистості. Вона є найважливішою складовою людського духу. Також, кожну людину щасливим робить – духовність. Не потрібно забувати про матеріальні цінності, вони необхідні для нас, але наявність високої мети в житті кожної особистості, величина якої прямо пропорційна величині щастя.

Ще Сергій Борисович, виділяв у своїй праці, що честолюбна людина, не може бути щасливою. Звісно, це не означає, що воно зовсім не потрібне, честолюбство навіть необхідне людині, яка робить кар’єру. Але слід не забувати, до яких наслідків честолюбство, може призвести особисте щастя кожного. На мою думку, щастя і є сенсом нашого життя. Як я вже сказала, що кохати – це щастя. Наприклад мої батьки кохали один одного, в обіймах їхнього кохання з’явилася я і стала сенсом їхнього життя, зробила їх ще щасливішими. Для мене життя – це завжди подолання труднощів і перепон, наявність прикрощів, але ж і зустрічі з успіхом. Філософія нам дозволяє осмислити ту міру між здобутками та втратами, успіхами та поразками. Взагалі в нашому житті не потрібно нічого боятися, зокрема помилок, бо всі наші добрі справи і наміри, є виправданням цих самих помилок.

Питання про сенс нашого життя, зараз не має точної і остаточної відповіді, але полягає в пошуках його кожною людини окремо. Звичайно, помилки і успіхи, ця гострота пошуків свідчить про те, що наше життя не є безглуздим і марним.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.